Kampania Leśna
Cel kampanii
Wycinka w Puszczy Białowieskiej to tylko czubek góry lodowej. W dobie postępującego kryzysu klimatyczno-ekologicznego polskie lasy są zagrożone coraz intensywniejszą gospodarką leśną. Piły słychać w najcenniejszych przyrodniczo częściach kraju takich jak puszcze Karpacka czy Borecka. Mimo protestów, na przemysłową skalę cięte są lasy miejskie i podmiejskie. Tymczasem odpowiedzialne za te działania Lasy Państwowe lekceważą głos społeczeństwa, domagającego się ograniczenia wycinek. Pozwala im na to polskie prawo, które nie zapewnia obywatelkom i obywatelom realnej możliwości współdecydowania o publicznych lasach.
Aby zmienić tę sytuację, potrzebujemy gruntownej reformy systemu zarządzania lasami w Polsce. Obecny – surowcowy, nie uwzględniający innych niż materialne potrzeb społeczeństwa i nie odpowiadający na wyzwania kryzysu klimatyczno-ekologicznego model gospodarki leśnej, musi ulec zmianie. Należy natychmiast wstrzymać wycinki w najcenniejszych przyrodniczo i społecznie kompleksach leśnych a w pozostałych gospodarować w sposób uwzględniający potrzeby ochrony przyrody. Społeczeństwo powinno uzyskać realny wpływ na podejmowanie decyzji o publicznych lasach, bo jest to nasze wspólne dobro.
Osiągnięcie tych celów będzie możliwe tylko dzięki ambitnym działaniom krajowych i unijnych instytucji publicznych.
Dlatego podejmujemy działania mające na celu zmianę ustawy o lasach tak, żeby zapewniała ona:
- wyłączenie 20% najcenniejszych lasów z gospodarki leśnej
- skuteczną ochronę przyrody w pozostałych lasach
- możliwość zaskarżania decyzji dotyczących wycinek w publicznych lasach w sądzie.
Na arenie międzynarodowej ubiegamy się o wyznaczenie ambitnych celów w zakresie ochrony lasów w ramach Strategii Bioróżnorodności UE i Strategii Leśnej UE.
Zmiany, których potrzebują polskie lasy, mogą dokonać się tylko wtedy, gdy zdecydowanie będzie domagać się ich społeczeństwo. Dlatego wspieramy zaangażowanie w działanie na rzecz ochrony lasów, organizując aktywistyczne szkolenia, spotkania ruchów walczących o ochronę lasów, mobilizując obywatelki i obywateli do naciskania na decydentów, aby podejmowali dobre dla lasów decyzje. Każdy głos, każda osoba ma znaczenie. Nie bądź obojętny na los lasów, pomóż nam je ochronić, aby one chroniły nas przed postępującym kryzysem klimatyczno-ekologicznym.