Działania na rzecz ochrony poszczególnych lasów
Puszcza Białowieska
….
Madohora
Rezerwat Madohora to niewielki obszar chroniony (zajmuje ok. 70 ha), położony w Beskidzie Małym, utworzony w 1960 r. dla zachowania „ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych naturalnych zespołów leśnych występujących na różnorodnych siedliskach oraz w celu zachowania wychodni skalnych najwyższego wzniesienia Beskidu Małego”. Poza swą funkcją opisaną w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody, rezerwat i porastający go las, pełnią funkcją wodochronną i zarazem retencyjną dla położonych niżej miejscowości. Dodatkowo, prowadzony przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot monitoring Beskidu Małego potwierdził obecność zarówno na terenie Rezerwatu Madohora, jak i przylegających do niego oddziałów leśnych, rysia oraz wilka.
28 października 2019 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie władze Andrychowa złożyły wniosek o poszerzenie obszaru Rezerwatu Przyrody Madohora o 29,24 ha. Powodem jest właśnie brak wody – mająca swoje źródła w Beskidzie Małym rzeka Wieprzówka rokrocznie wysycha, a utworzenie rezerwatu miałoby ułatwić ochronę jej obszaru źródliskowego.
Wniosek burmistrza Andrychowa o poszerzenie rezerwatu Madohora został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie. W uzasadnieniu RDOŚ wskazywała wręcz, że powiększenie obszaru chronionego mogłoby objąć większy fragment obszaru źródliskowego Pracicy (będącej dopływem Wieprzówki).
Niestety, negatywną opinię na ten temat wyraziły jednak zarówno Nadleśnictwo Andrychów, jak Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Choć prawo mówi, że opinia Lasów Państwowych nie powinna mieć wpływu na powołanie rezerwatu (decyzja należy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska), praktyka jest jednak inna (przykładem może być oprócz Madohory, marazm w sprawie planowanej sieci rezerwatów w projektowanym Turnickim Parku Narodowym). Również w przypadku Beskidu Małego negatywna opinia nadleśnictwa i RDLP wstrzymała prace zmierzające do powiększenia rezerwatu.
W związku z tym Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wystosowała do nadleśnictwa i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych apel, wzywający do wstrzymania prac leśnych na terenie projektowanego rezerwatu oraz do zaprzestania działań negujących celowość jego powstania. Podjęliśmy także skuteczną interwencję powstrzymującą wycinanie i wywóz drewna z obszaru przyszłego rezerwatu (wbrew deklaracjom Lasów Państwowych rozpoczęły się tam prace leśne i wstrzymano je dopiero po nagłośnieniu sprawy przez Pracownię).
Zainicjowaliśmy także społeczną inwentaryzację wydzieleń leśnych, o które ma być poszerzony rezerwat. Raport z badań tego terenu dostarczy argumentów w dyskusji z urzędnikami, a tym samym ma szansę przyczynić się do lepszej ochrony tego terenu. Opublikowanie raportu z badań przewidziane jest na 2022 rok.