Miesięcznik Dzikie Życie poleca książkę Carla Safiny „Dzikość. Jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają pokój”

utworzone przez

niedziela, 07 lutego 2021

Carl Safina przybliża trzy kultury inne niż ludzkie – jak funkcjonują, dlaczego akurat tak i jak się w nich żyje – „Wyprawa do świata kaszalotów, ar szkarłatnych i szympansów pokazuje trzy kultury inne niż ludzkie – jak funkcjonują, dlaczego akurat tak i jak się w nich żyje. Dzikość okazuje się bliższa niż sądziliśmy”.

Książka przedstawia trzy kultury żyjących na Ziemi istot innych niż ludzie. Jeśli jesteś kaszalotem, szkarłatną arą lub szympansem, również doświadczasz swojego życia ze zrozumieniem, że jesteś osobą w określonej społeczności. Nie definiują Cię wyłącznie twoje geny; twoja kultura jest drugą formą dziedzictwa. Otrzymujesz je od tysięcy osób, z puli wiedzy przechodzącej przez pokolenia. Możesz wychowywać młodych, rozumieć, czym jest piękno lub walczyć o pokój. Twoja kultura również się zmienia i ewoluuje. Zmieniający się świat wymaga dostosowywania się do zmieniających się sytuacji, więc zdolność uczenia się, zwłaszcza uczenia się społecznego, pozwala adoptować zachowanie znacznie szybciej niż pozwoliłby na to same geny.

„Dzikość” oferuje niezwykły wgląd w kultury zwierząt innych niż ludzie poprzez spojrzenie na życie jednostek w różnych współczesnych społeczeństwach zwierzęcych. Pokazując, jak inni się uczą i są uczeni, Safina pozwala lepiej zrozumieć rzeczy dziejące się poza ludzkością. Dzięki reporterskiemu wglądowi w głębie dzikiego życia, książka oferuje wyjątkowe spojrzenie za zasłonę życia na Ziemi i pomaga w udzieleniu odpowiedzi na najbardziej palące pytanie: czy rzeczywiście jesteśmy tutaj sami?

Książkę można nabyć u wydawcy Krytyki Politycznej

Carl Safina – jeden z najbardziej docenianych autorów zajmujących się środowiskiem naturalnym. Był wyróżniany stypendiami MacArthura, Pew i Guggenheima. Zdobył również nagrodę Lannan Literary Award oraz medale im. Johna Borroughsa, Jamesa Bearda i George’a Raaba. Zrobił doktorat z ekologii na Uniwersytecie Rutgersa. Prowadzi wykłady dotyczące natury i ludzkości na Stony Brook University, gdzie współprzewodzi komitetowi Alan Alda Center for Communicating Science. Założyciel i prezes organizacji non-profit Safina Center. Prowadził dziesięcioodcinkowy program na kanale PBS Saving the Ocean with Carl Safina. Jego teksty ukazują się w „New York Times”, „National Geographic”, „Audubon” oraz w innych periodykach, jak również na stronach: National Geographic News, Huffington Post i CNN.com. „Dzikość. Jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają pokój” to siódma książka Carla. Mieszka na Long Island, w stanie Nowy Jork.

Zasady udostępniania

Materiały tekstowe zamieszczone w miesięczniku i serwisie mogą być cytowane pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.

Materiały tekstowe mogą być publikowane (w całości lub części) pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody od Redakcji Miesięcznika Dzikie Życie. W wersji papierowej konieczne jest podanie dokładnego źródła przedruku oraz przekazania redakcji publikacji z przedrukowywanym tekstem do autoryzacji. W wersji elektronicznej konieczne jest podanie dokładnego źródła pochodzenia materiałów oraz zamieszczenia aktywnego (klikalnego) linka kierującego do oryginalnego tekstu lub fotografii – znajdujących się na stronie Miesięcznika Dzikie Życie.

W przypadku przedruku części artykułu konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody od Redakcji Miesięcznika Dzikie Życie na publikację skróconej wersji tekstu. Skróconą wersję tekstu należy podesłać do akceptacji na adres [email protected].

Materiały fotograficzne zamieszczone w Miesięcznika Dzikie Życie mogą być wykorzystywane przez osoby fizyczne i podmioty prawne w działaniach o charakterze nie komercyjnym (niedochodowym), w tym:

    • utrwalane na wszelkich rodzajach i typach nośników przeznaczonych do zapisu cyfrowego,
    • zwielokrotniane techniką cyfrową w dowolnej ilości,
    • wprowadzane do pamięci komputera na dowolnej liczbie stanowisk komputerowych oraz do sieci multimedialnej, telekomunikacyjnej, komputerowej, w tym do Internetu,
    • wyświetlane i publiczne odtwarzane,
    • wykorzystane w utworach multimedialnych,

pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody na wykorzystanie oraz podania źródła pochodzenia materiałów i autora.

Zabronione jest wprowadzanie wszelkich zmian w treści materiałów fotograficznych, w tym usuwania, zakrywania lub ograniczania czytelności oznaczeń.

Materiały fotograficzne mogą być wykorzystywane w publikacjach drukowanych oraz działaniach o charakterze komercyjnym (dochodowym) pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody od Redakcji Miesięcznika Dzikie Życie.

 

Cytowanie tekstów z Miesięcznika Dzikie Życie

Wszystkie teksty zamieszczone w Miesięczniku Dzikie Życie mogą być cytowane i przedrukowywane pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody od Redakcji Miesięcznika Dzikie Życie.

W wersji papierowej konieczne jest podanie dokładnego źródła przedruku (nazwa miesięcznika, rocznik, numer) oraz przekazania redakcji jednego egzemplarza publikacji z cytowanym, przedrukowanym tekstem.

W wersji elektronicznej konieczne jest podanie dokładnego źródła przedruku (nazwa miesięcznika, rocznik, numer) oraz zamieszczenia aktywnego (klikalnego) linka kierującego do oryginalnego tekstu znajdującego się na stronie Miesięcznika Dzikie Życie.

Skip to content